Wolno ceramika

Ja

OLA NADOLNY

Moja historia

Wolno to przedsięwzięcie, które dojrzewało w mojej głowie bardzo długo. Wywodzi się z wielkiej z potrzeby tworzenia, zmieniania rzeczywistości, poczucia sprawczości i swobody. Jest zakorzenione głęboko w mojej historii i w mojej potrzebie zatracania się w czymś bez pamięci.

Nazywam się Ola Nadolny. Być może część z Was widziała mnie już kiedyś gdzieś w internecie... Z wykształcenia jestem historyczką - judaistką i projektantką wnętrz (przez wiele lat pracowałam w tym zawodzie). Teraz myślę, że chyba od zawsze byłam też ceramiczką....

Już jako mała dziewczynka zaczęłam pracować z gliną. Przez wiele lat jako brałam udział w zajęciach, podczas których uczyłam się budowania ręcznego, szkliwienia, pracy na zadane tematy. Wtedy nie wydawało mi się to niczym niezwykłym, było to częścią mojej codzienności. Kiedy wyjechałam na studia zamknęłam drzwi do świata ceramiki i nie sądziłam ze jeszcze kiedyś będzie mi dane je otworzyć.

Do ceramiki zawsze jednak wracałam. To były powroty z tęsknotą i czułością. Glina zawsze była gotowa mnie przyjąć. Wysłuchać, podarować wytchnienie i spokój, pozwolić poczuć się wolną. Kiedy wraz z mężem zupełnie niespodziewanie kupiliśmy ponad 100-letni dom w podwarszawskim Milanówku, poczułam ze to jest ten moment w życiu żeby zaryzykować. Kupiliśmy piec. Urządziliśmy pracownie...

Zaczęłam tworzyć. W swoim rytmie i bez pośpiechu. W poczuciu wolności i całkowitej swobody twórczej. Do tej pory "Wolno nam robić Wolno" powtarzam sobie w mojej codzienności bardzo często, a ilość znaczeń, które zawiera się w tym określeniu działa na mnie kojąco. Zapraszam Was do mojego ceramicznego świata. Świata, w którym dwie rzeczy nigdy nie są takie same i nigdy nie są idealne. Każda sprzedawana przeze mnie skorupka powstała w moich dłoniach i każda jest nośnikiem powolnego myślenia o świecie. Mam nadzieje, że i Wy poczujecie oddech stuletnich dębów, gdy będziecie trzymać w dłoniach moje "wypieki"..

Ola Nadolny

P.S. Piękne zdjęcia z tej sesji wykonała

zdjęcie nr 1 Paulina Woźniak @paulinawzniak.fotografia
pozostałe zdjęcia Sylwia Wyrwicka @haveeyeon